ЕУ Косово | Вести | DW | 12.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ Косово

*

За Европската унија е прифатливо продолжение на преговорите за идниот статус на Косово во траење најдолго од шест месеци, изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на Португалија и претседавач со Унијата Филипе Амато. Португалскиот министер смета дека решавањето на косовското прашање во моментов е најголема грижа за Европската унија. Амато во Виена уште и нагласи дека за време на претседателствувањето на Португалија со ЕУ најголемо внимание ќе му биде посветено на прашањето за европска интеграција на Западен Балкан.