ЕУ – Косово | Вести | DW | 03.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ – Косово

*

ЕУ ќе ја преземе одговорноста и ќе донесе одлука за Косово доколку Русија упорно продолжи да го блокира решението на статусот. Ова го изјави Кристина Галак, портпаролот на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Хавиер Солана. „Русија ги брани своите ставови и има свои интереси поради кои го прави тоа. Но, ние на Москва и‘ ставивме до знаење дека Косово е европско прашање и дека сме заинтересирани да го решиме тој проблем. Иднината на Балканот зависи од Европа, а не од Русија„ – нагласи Галак во изјавата за „Вечерње новости„.