ЕУ Косово | Вести | DW | 28.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ Косово

ЕУ се подготвува за досега најголемата цивилна мисија која ќе му помогне на Косово да ја постигне независноста. Во заедничката изјава на еврокомесарот за проширување Оли Рен и високиот преставник на Унијата Хавиер Солана се наведува дека мисијата ќе биде целосно оперативна по перидот на транзиција од 120 денови и ќе трае минимум две години, од 2008 до 2010. Се очекува целосните трошоци за мисијата да изнесуваат 1,3 милијарди евра.