ЕУ го испраќа Солана на Косово | Теми на денот | DW | 23.03.2004
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

ЕУ го испраќа Солана на Косово

Хавиер Солана

Хавиер Солана

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана, утре треба да води разговори во Приштина. Тој е ополномоштен од министрите за надворешни работи на ЕУ да ги утврди на лице место сите факти за тамошните случувања и за тоа да го извести Советот на министри на ЕУ. Шефовите на дипломатии вчера во Брисел, усвоија заклучоци во кои се бара итен прекин на насилството на Косово. Тие остро го осудија насилството од етнички побуди, губењето човечки животи и уништувањето на имотот од верското и културно наследство, кое е заедничко добро на сите Европејци. На прес конференцијата по завршувањето на заседанието на министрите за надворешни работи, Солана изјави дека веќе не е сигурен оти стандардите на Косово до половина од наредната година ќе го достигнат она ниво, за да може да се почне со разгледување на идниот статус на покраината.

Реклама