Естонија – Русија | Вести | DW | 30.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Естонија – Русија

По безредијата околу советскиот споменик во Талин, рускиот парламент побара оставка на актуелната влада во Естонија. Владата ја провоцираше кризата и не беше во состојба да спречи немири, изјави претседателот на комисијата за прашања на ветераните, Николај Коваљов. Судирот околу споменикот со месеци ги оптоварува односите меѓу двете земји. Русија се смета себеси за ослободител на Естонија од власта на нацистите. За Естонците,пак, споменикот за советските војници е симбол на почетокот на нова окупација.