Ердоган – САД | Вести | DW | 05.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ердоган – САД

*

Турската влада очекува конкретна помош од САД во борбата против Курдистанската работничка партија ПКК. Ова го изјави премиерот Реџеп Таип Ердоган спроти заминувањето на разговори со американаскиот претседател Џорџ Буш. Турската влада претходно им префрли на владите на САД и на Ирак дека не преземаат доволно мерки против курдските бунтовници во Северен Ирак. Борци на ПКК минатите недели поинтензивно ги напаѓаа турските воени сили од територијата на Северен Ирак.