1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Реџеп Таип Ердоган
Фотографија: LUDOVIC MARIN/AFP

Реџеп Таип Ердоган

Тема

Роден во 1954 година, Реџеп Таип Ердоган е избран за премиер на Турција во 2003 и ја вршеше функцијата до 2014. Стана првиот претседател избран со директно гласање во 2014.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе