Екстремни временски услови однесоа 50-ина животи во САД | Вести | DW | 24.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Екстремни временски услови однесоа 50-ина животи во САД

*

Речиси 50 лица ги загубија животите во екстремните временски услови што владеат во разни делови од САД ,. Во сојузните држави ; Минесота , Оклохома , Охајо , Тексас и Висконсин , поројните врнежи кои започнаа пред една недела предизвикаа одрони на земјиштето и поплави , во кои загинаа најмалку 23 лица . Од другастрана во јужните држави Тенеси , Џорџија и Алабама владеат горештини на столетието , кои досега однесоа 25 животи.