Договори на партиските лидери,најважните одлуки за во иднина | Македонија | DW | 25.12.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Договори на партиските лидери,најважните одлуки за во иднина

Лидерите на четирите најголеми парламентарни партии во Македонија ги одбегнаа најделикатните прашања,Законот за употреба на јазиците,пред се употребата на албанскиот,и правата на жртвите од конфликотот во 2001 година.

default

Треба да се постигне единство за законите важни за евроинтегрирањето

Во обидот да се зачува божикно новогодишниот мир,лидерите на четирите најголеми парламентарни партии во Македонија ги одбегнаа најделикатните прашања,Законот за употреба на јазиците,пред се употребата на албанскиот,и правата на жртвите од конфликотот во 2001 година.

Тие се дел од т.н. Мајски договор меѓу премиерот и шеф на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски и Али Ахмети од ДУИ.

„Мајскиот договор го склучија две партии,едната од нив тоа го признава,другата сеуште го крие“,реагираше лидерката на СДСМ Радмила Шеќеринска.

„Ние сме отворени за разговор за сите прашања,а дали ќе се договориме за сите останува да видиме во иднина“,рече Груевски.

Челниците на ДПА и ДУИ одбегнаа јавни оценки за средбата.