Денеска ќе заседава Националниот совет за безбедност на Македонија | Вести | DW | 31.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Денеска ќе заседава Националниот совет за безбедност на Македонија

*

Националниот Совет за безбедност на Македонија денеска треба да одржи седница на која ќе биде разгледана политичко безбедносната ситуација во земјата и во регионот во контекст на преговорите за одредување на идниот статус на Косово . Седницата треба да се одржи во министерството за одбрана на покана на претседателот Бранко Црвенковски. Членови на Советот покрај шефот на државата се и премиерот, претседателот на Собранието, и министрите за одбрана , внатрешни и надворешни работи како и тројца политичари именувани од претседателот на државата. Седницата се одржува по вооружениот напад врз полициската патрола кај Танушевци во кој загина еден а беа повередни двајца полицајци.