Груевски со покана до Црвенковски за редовни средби | Теми на денот | DW | 22.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми на денот

Груевски со покана до Црвенковски за редовни средби

ДПА го блокира натамошното работење на анкетната комисија која ги истражува причините за неодамнешните инциденти во собранието.

default

Зградата на Парламентот во Скопје

Иако истече рокот за конечните резултати на собраниската анкетна комисија, претседателот на парламентот Љубиша Гергиевски денеска напладне не успеа да обезбеди согласност од ДПА за нејзино учество во истражувањето на мотивите и иницијаторите на физичките пресметки во парламентот. Во обидот да се деблокираат политичките релации на институциите премиерот Никола Груевски со писмо до претседателот Бранко Црвенковски секој прв понеделник во месецот заедно да разговараат за виталните државни интереси.