1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Mazedonien Nikola Gruevski
Фотографија: DW/P. Stojanovski

Врвот на ВМРО-ДПМНЕ на слобода, но без пасоши

БГ
3 јули 2017

Основниот суд во Скопје ги одби барањата на СЈО за одредување мерка притвор за водечките функционери на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Одредена мерка претпазливост и одземање на пасошите

https://p.dw.com/p/2frCw

Експремиерот Никола Груевски и други водечки функционери на ВМРО-ДПМНЕ остануваат на слобода, одлучи кривичниот совет на Основниот суд во Скопје, но нема да можат да ја напуштаат државата. Груевски, ексминистрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, пратеникот Илија Димовски, како и партиските функционери Мартин Протуѓер и Кирил Божиновски се дел од обвинетите во случајот „Титаник“ за сторени кривични дела против изборите и гласањето. 
Овој предмет на СЈО беше последниот за кој одлучуваше судот во Скопје. Од вкупно 17 предмети на СЈО со 94 обвинети лица, за кои одлучуваше судот, не беше прифатено ниту едно барање за одредување мерка притвор, но беа изречени повеќе мерки на претпазливост. 
Без пасоши останаа поранешните министри Елизабета Канческа-Милевска и Владимир Пешевски, како и ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков. 
Како што денеска потврдија собраниските служби, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски веќе самиот побарал повлекување на неговиот пратенички имунитет, иако, таквото барање го испратил на погрешна адреса. 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема
Прескокни го блокот Поврзани теми
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Рација против група која планирала државен удар во Германија

Рација во Германија: Планиран државен удар

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница