Голиот Трамп осамна во САД | Свет | DW | 19.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Голиот Трамп осамна во САД

Статуи на кои претседателскиот кандидат на републиканците Доналд Трамп е прикажан како „од мајка роден“ осамнаа во повеќе градови низ САД. Дело се на група уметници, а ги нарачал критичар на контроверзниот политичар.

Голем стомак, мали прсти и загубени гениталии ги одликуваат статуите на Доналд Трамп кои осамнаа во повеќе американски градови. Уметниците кои ги изработија статуите ги нарекоа „Императорот нема јајца“, а поставени со пет градови. Властите во Њујорк веќе реагираа и ја отстранија статуата затоа што немала дозвола за поставување на јавен простор.

Гледај видео 00:44

Голиот Трамп осамна ширум САД


Статуите се дело на активистички колектив наречен „Индеклајн“ составен од актери, музичари и филмски работници.
„Овие инсталации ја претставуваат оваа минлива ноќна мора и наесен, наша желба е да се потсетиме и да се насмееме на неуспешниот и налудничав обид на Доналд Трамп да стане претседател“, се наведува во изјавата на групата.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама