Големите партии си ги поделија гласовите на локалните избори во Бугарија | Вести | DW | 29.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Големите партии си ги поделија гласовите на локалните избори во Бугарија

*

Новата партија на десниот центар “Граѓани за економски развој во Бугарија“ и владејачката “Социјалистичка партија“ постигнаа најдобри резултати на вчера одржаните локални избори во Бугарија. Сепак на ГЕРБ, според првичните резултати, и‘ успеа да им нанесе пораз на социјалистите во најголемите градови во Бугарија. За градоначалник на престолнината Софија уште во првиот круг е реизбран Бојко Борисов, кој ја предводи новата опозициска партија ГЕРБ. Кандидатот на оваа партија Славчо Атанасов , победи пред против-кандидатот од Социјалистичката партија и во Пловдив, вториот град по големина во Бугарија . Централната изборна комисија се очекува денеска да ги соопшти конечните резултати од изборите на кои излегоа само 35 насто од граѓаните со право на глас. На голем број избирачки места, според прогнозите, ќе биде одржан и втор круг гласање.