Германскиот министер за одбрана Јунг во Вашингтон | Вести | DW | 27.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Германскиот министер за одбрана Јунг во Вашингтон

*

Германскиот министер за одбрана Франц Јозеф Јунг по разговорите во Вашингтон со американскиот колега Роберт Гејтс и советникот за национална безбедност на американскиот претседател, Стивен Хедли. ја нагласил потребата од намалување на цивилните жртви при акциите на силите на НАТО врз талибанските милитанти. Покрај за состојбата во Авганистан , Двете страни разговарале и околу разликите меѓу Вашингтон и Москва за инсталирање антиракетен штит во источна Европа и идниот статус на Косово.