1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Renata Alt FDP-Bundestagsfraktion
Фотографија: imago/Eibner

Германска пратеничка бара ЕУ да ја притисне Бугарија

БГ
10 мај 2021

Земјите-членки на ЕУ треба да ја искористат политичката криза во Бугарија, за да го зголемат притисокот врз земјата да го отстрани ветото кон С. Македонија, вели пратеничката на ФПД во Бундестагот, Рената Алт

https://www.dw.com/mk/%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%B5%D1%83-%D0%B4%D0%B0-%D1%98%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B5-%D0%B1%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-57485829

Во пресрет на состанокот на ЕУ министрите за надворешни работи се огласи и германската пратеничка и членка на Комисијата за надворешна политика на Бундестагот, Рената Алт.

Од свое и името на Либералната партија (ФДП), таа порача дека „ЕУ министрите треба да го искористат денешниот состанок за да се надмине блокадата на Бугарија кон Северна Македонија“.

„Ставот на комесарот Вархеји, Албанија сама да продолжи со преговорите е апсолутно несфатлив и треба да се отфрли во Советот.
Наместо да се казнува најдобриот ученик меѓу ЕУ-аспирантите, земјите-членки на ЕУ треба да ја искористат политичката криза во Бугарија, за да го зголемат притисокот врз земјата.“
„Германската влада има обврска да се координира со земји како Австрија, за да се поддржи Северна Македонија. Тоа што Скопје се уште не смее да преговара, испраќа катастрофален сигнал кон Западниот Балкан. И тоа токму во период кога засилено курзираат нон-пејпери за промена на границите, ЕУ мора да заземе јасен став“, оценува Алт.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Димитар Ковачевски македонското Собрание

Огнени кочии

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница