Германија во шок: не знаеме што не очекува со Трамп | Свет | DW | 09.11.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Германија во шок: не знаеме што не очекува со Трамп

Германските политичари утрово изразуваат шокираност од сѐ поизвесната победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Светот влегува во фаза на голема неизвесност

Висок функционер на германската конзервативна партија на канцеларката Ангела Меркел изјави дека владата во Берлин е несигурна што ќе стори Доналд Трамп по победата на претседателските избори во САД.

„Сега сфаќаме дека немам поим што ќе стори овој американски претседател доколку гласот на бесот ја добие функцијата и доколку гласот на бесот стане најмоќниот човек на светот“, изјави Норберт Ретген, член на ЦДУ и претседавач на парламентарниот комитет за надворешна политика.

„Геополитички се наоѓаме во многу несигурна состојба“, додава тој.

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен (на насловната фотографија) за државната телевизија изјави дека неочекуваната победа на Трамп е „голем шок“.

„Се надевам дека Трамп е свесен оти ова не беше глас за него, туку повеќе глас против Вашингтон, против естаблишментот“, рече фон дер Лајен.

Министерката очекува дека Трамп ќе врши притисок за поголем германски ангажман во рамките на НАТО. „На тоа ние ќе одговориме со прашање: а каков е вашиот став за Алијансата?“

Фон дер Лајен вели дека без разлика на исходот од изборите во САД, Европа ќе мора повеќе да се ангажира во безбедносната политика.

Како проблематичен, таа го оценува и фактот што никој не знае ништо за можната надворешна политика на Трамп, ниту кои луѓе ќе ја предводат во неговиот кабинет. „Се наоѓаме во фаза на вакум. Зад кулисите ќе се обидуваме на сите начини да дознаеме кој воопшто е нашиот партнер за разговор“, рече фон дер Лајен. 

DW.COM

Реклама