Габриел: тоа што го прави ВМРО-ДПМНЕ е неприфатливо | Македонија | DW | 28.04.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Габриел: тоа што го прави ВМРО-ДПМНЕ е неприфатливо

Шефот на германската дипломатија Зигмар Габриел денеска го впери прстот кон ВМРО-ДПМНЕ како одговорна за вчерашните насилства во парламентот. Тој очекува нова влада што поскоро.

Упадот во македонското Собрание кој се случи минатата ноќ е „неприфатлив“, порача од Валета, германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел.

„Конечно таму мора да се формира нова влада. Имаше демократски избори“, рече Габриел пред почетокот на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ на Малта.

„Целосно е неприфатливо што актуелната владејачка партија одбива да го стори тоа, а нејзините поддржувачи го напаѓаат парламентот и тепаат пратеници“.

Претходно и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ги осуди нападите во Собранието и предупреди дека кризата може да влезе во опасна фаза.
И австрискиот министер Себастијан Курц (на насловната фотографија со Габриел) ги осуди насилствата.

 

DW.COM

Реклама