Во Лисабон самит на врвот на ЕУ | Вести | DW | 18.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Во Лисабон самит на врвот на ЕУ

*

Во португалскиот главен град Лисабон денеска започнува дводневниот самит на шефовите на држави и влади на ЕУ. Главна тема е постигнување согласност околу новиот реформски договор кој треба да го замени пропаднатиот европски Устав. Новиот договор треба да стапи на сила во 2009 година. Како што се дознава, првите луѓе на Унијата неофицијално ќе разговараат и за клучните светски теми, меѓу кои и за Косово.