Вонреден конгрес за избор на нов лидер на СДСМ | Северна Македонија | DW | 05.11.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Вонреден конгрес за избор на нов лидер на СДСМ

Најголемата опозициона партија во Македонија СДСМ го започна вонредниот конгрес за избор на нов лидер и секретар на паритјата.

Скопје

Скопје

Зад затворени врати во Скопје се оддржува вонреден конгрес на најголемата опозициона партија на Македонија Социјалдемократскиот сојуз. На конгресот треба да се изберан нов претседател и генерален секретар на партијата. Единствен кандидат за лидерската функција во СДСМ е Радмила Шеќеринска.

Конгресот се оддржува еден месец, откако делегатите во партијата му изгласа недоверба на поранешниот премер и досегашен партиски претседател Владо Бучковски.

Реклама