Вердер и Леверкузен четвртфиналисти во УЕФА | Теми | DW | 15.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Вердер и Леверкузен четвртфиналисти во УЕФА

Германските бундеслигаши Вердер Бремен и Баер Леверкузен си обезбедија место во четвртфиналето од купот на УЕФА.

Логото на УЕФА

Логото на УЕФА

Бремен доби виза на домашен терен со победата од 2:0 над Селта Виго од Шпанија. И Баер Леверкузен со убедливата победа од 3:0 пред домашната публика ја надомести разликата во голови од претходниот меч кога од францускиот тим Ленс загуби 2:1. Со оваа победа Леверкузен прв пат по 12 години повторно се најде во четвртфиналето на престижниот куп. Нивниот тренер Михаел Скибе задоволен:

„Им дозволивме на противниците да имаат одлична гол шанса во првите десет минути, но Рене Адлер добро се држеше. Потоа ја земавме играта во свои раце и игравме одлично. Супер беше.“