Венецуела во спор со Колумбија | Вести | DW | 26.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Венецуела во спор со Колумбија

*

Венецуела ги замрзна дипломатските односи со соседна Колумбија . Причина е одлуката на колумбијскиот претседател Алваро Урибе да му го одземе мандатот на својот венецуелански колега Хуго Чавез за посредништво во преговорите со бунтовничката група ФАРК. Чавез при преговорите ги пречекорил своите компетенции - беше образложено пред неколку денови. Претседателот на Венецуела од почетокот на Август вложуваше напори за ослободување на заложниците кои ги држи ФАРК , но без конкретни резултати.