Бучковски во Брисел | Теми на денот | DW | 22.03.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Бучковски во Брисел

Подготовките на Македонија за членство во НАТО и интеграцијата на земјата во ЕУ – се темите на кои денеска и утре во Брисел, со претставници на алијансата и на унијата разговара македонскиот премиер, Владо Бучковски.

Владо Бучковски во НАТО и ЕУ

Владо Бучковски во НАТО и ЕУ

Претседателот на македонската влада, Владо Бучковски, денеска треба да има средба со генералниот секретар на НАТО, Јап Де Хоп Шефер и треба да се обрати пред амбасадорите на земјите членки на алијансата. Тој треба да стави акцент на реформите во одбраната, судскиот систем и создавањето поволна политичка клима за одржување фер и демократски избори. Генералниот секретар на НАТО, Шефер, во Вашингтон пред два дена одбегна да се изјасни околу тоа дали од самитот на алијансата во Рига на Македонија ќе и биде даден јасен сигнал за приклучување, и рече дека НАТО ќе го фокусира вниманието на одржување успешни избори во Македонија. “Очекуваме претстојните избори да бидат беспрекорни, би рекол 110 отсто слободни и фер“, нагласи Шефер.

Македонскиот премиер во Брисел денеска треба да се сретне и со високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана, со кого ќе разговара за реформскиот процес во земјата и состојбите и соработката во регионот. Утре на агендата на Бучковски се разговори со еврокоемсарот за проширување на ЕУ, Оли Рен, со кого освен за евроинтегрирањето на Македонија и досега постигнатот на тој пат, ќе стане збор и за олеснување на визниот режим.

Бучковски посетата на Брисел треба да ја заврши со средбата со претседателот на комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Елмар Брок и шефот на пратеничката група на Европските социјалисти.

Реклама