Браун во САД | Вести | DW | 29.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Браун во САД

*

Британскиот премиер Гордон Браун денеска патува во прва официјална посета на САД во чии рамки ќе разговара со американскиот претседател Џорџ Буш. Воочи заминувањето Браун изјави дека односите со САД за Велика Британија се од најголема важност. На рзговорите во Кемп Дејвид според најавите треба да стане збор за Иран, ЕУ и статусот на Косово. По разговорите со Буш Браун патува за Њујорк на средба со генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун.