Бакојани против еднострано решение за Косово | Вести | DW | 10.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бакојани против еднострано решение за Косово

*

Шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани изрази загриженост од ситуацијата на Косово и се изјасни против еднострано решение за косовскиот проблем. Во интервјутот за Франкфуртер Алгемајне Сонатгцајтунг, Бакојани истака дека за регионот ќе биде мошне сложено ако некои страни се почувствуваат понижени од решавањето на косовскиот проблем. Треба да им се даде шанса на косовските Албанци и на Србите да водат вистински преговри, потенцираше министерката за надворешни работи на Грција Дора Бакојани.