Решетилова: Про порушення у "Скелі" знають вже рік
25 червня 2026 р.
Військова омбудсманка України Ольга Решетилова заявила, що дізналася про побиття і знущання над військовослужбовцями 425-го окремого штурмового полку (ОШП) "Скеля" у травні-червні минулого року.
За її словами, спочатку був побитий переведений у полк журналіст, потім капелан суміжної бригади, а потім комбат і начальники служб батальйону, який переформовували в 425-й ОШП. Після останнього випадку, заявила Решетилова, "стала очевидна системність".
"Тоді, у червні 2025 року, ми виїхали на полігон "Скелі" разом з представниками Офісу президента. Паралельно свою перевірку силами Військової служби правопорядку (ВСП. - Ред.) призначив головком. Ми забрали з полку 22 військовослужбовців, які дали свідчення про побиття, підтверджені поліграфом", - йдеться у її дописі на Facebook, опублікованому ввечері у середу, 24 червня.
Решетилова заявила, що разом з ВСП вдалося ідентифікувати групу інструкторів, які організовують знущання на полігонах. Проте керівництво ВСП, за її словами, не вжило заходів щодо притягнення цієї групи людей до відповідальності.
"Тоді за підсумками перевірки ВСП було призначено службове розслідування командуванням Сухопутних військ, і вже за його підсумками пішло повідомлення на правоохоронні органи про вчинення правопорушення. Результату розслідування досі немає", - наголосила вона.
Решетилова про взаємодію зі "Скелею"
З початку роботи Офісу військової омбудсманки у січні до правоохоронних органів було надіслано дев'ять повідомлень про злочини у "Скелі". Тоді ж відомство почало шукати шляхи взаємодії з полком, додала Решетилова.
"Я переконала командира 425 ОШП, як мінімум, не допускати людей, яких ми ідентифікували як тих, які системно порушують права військовослужбовців, до роботи з особовим складом. Ми відпрацювали фактично миттєву реакцію командування "Скелі" на скарги, які надходять до Офісу військової омбудсманки та інших інституцій. Ми змусили їх забезпечити військовослужбовцям регулярний зв'язок з рідними", - розповіла вона.
Уже в травні кількість скарг до омбудсманки на відсутність зв'язку від близьких з цього підрозділу знизилась на 73 відсотки, повідомила посадовиця.
У "Скелі" приблизно дві тисячі військових з наркозалежністю
"Щодо ЗПТ (замісної підтримувальної терапії. - Ред.) і військовослужбовців з наркозалежністю. Кілька місяців тому ми виявили, що у "Скелі" їх близько двох тисяч. Це якраз та нашуміла новина з посиланням на мене, що в одному з підрозділів виявлено понад дві тисячі ймовірно непридатних до служби", - повідомила омбудсманка.
Наразі, розповіла вона, проводиться дослідження щодо того, з якими видами залежностей люди можуть служити в армії.
"Але, на жаль, мобілізація людей з залежностями триває, і це стає проблемою багатьох підрозділів, не тільки "Скелі", - наголосила Решетилова.
Решетилова: Потрібні управлінські рішення
На думку Решетилової, для врегулювання ситуації у "Скелі" потрібні управлінські рішення. Головнокомандувач Олександр Сирський, за її словами, вважає, що ситуація може змінитися, коли у штурмових підрозділів буде свій командувач.
"Я незмінно вважаю, що створення окремого виду військ призведе до масштабування негативних практик і порушень прав людини. З моєї точки зору оптимальним було б створення окремих штурмових підрозділів у кожному корпусі. Це б дозволило командиру корпусу здійснювати контроль і формувати культуру поведінки, дисципліну в підрозділі", - написала вона.
Розслідування журналістів щодо "Скелі"
23 червня видання "Бабель" опублікувало розслідування, за даними якого за пів року в навчальних центрах "Скелі" померли щонайменше 26 новобранців.
Більшість померли від пневмонії, проте родичі, опитані журналістами, скаржаться на несвоєчасне надання медичної допомоги. Крім того, як з'ясували у виданні, на тілах багатьох загиблих були ознаки тілесних ушкоджень. У матеріалі також описуються практики катування, побиття та суїциди в лавах полку.
Державне бюро розслідувань розпочало досудове розслідування щодо можливих неправомірних дій стосовно військовослужбовців "Скелі.