1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КатастрофиСоединети Американски Држави

Тропската бура „Хилари“ ја погоди Калифорнија

ЖА / агенции
21 август 2023

Тропската бура „Хилари“ стигна до Калифорнија, а кратко пред тоа сојузната држава ја погоди земјотрес од 5,1 степени, но без поголеми штети. „Хилари“ во Мексико однесе и човечки жртви.

https://p.dw.com/p/4VOAe
Калифорнија тропската бура „Хилари“ САД
Калифорнија на удар на тропската бура „Хилари“ Фотографија: Harry Parrish/REUTERS

Пацифичката тропска бура „Хилари“, проследена со поројни дождови и поплави, стигна до југозападниот дел на САД и го стави регионот со метрополите Сан Диего и Лос Анџелес во вонредна состојба. Американскиот Национален центар за урагани соопшти дека бурата поминала низ јужна Калифорнија со брзина на ветрот од 95 километри на час, предупредувајќи од можни врнежи од дожд од историски размери, кои можат да доведат до опасни по живот порои.

Калифорнија тропската бура „Хилари“ САД
Поројни дождови и надојдени води во регионот на Калифорнија познат по сушаФотографија: @TranverseDream/X/REUTERS

Снимки на локално дописништво на ТВ Еј-Би-Си прикажуваат огромни поплави во делови од градот Палм Спринг, кој се наоѓа во близина на Лос Анџелес, а Националниот парк Мртва долина морал да биде затворен поради предизвиканите поплави.

Калифорнија тропската бура „Хилари“ САД
Во делови од Калифорнија е прогласена вонредна состојба поради бурата „Хилари“Фотографија: Mario Tama/Getty Images/AFP

„Вакво време досега не е видено“,изјави градоначалничката на Лос Анџелес, Карин Бас. Гувернерот Гејвин Њуском прогласи вонредна состојба во големи делови од Калифорнија.

Калифорнија тропската бура „Хилари“ САД
Властите во Калифорнија подигаат насипи како заштита од поплави Фотографија: Justin Sullivan/Getty Images

„Хилари“, кој започна како ураган и подоцна ослабе на ниво на тропска бура, во неделата удри на копното на северозападно Мексико со брзина на ветрот од 100 километри на час. На мексиканскиот полуостров Баја Калифорнија во саботата од невремето загинало едно лице чие возило било понесено од водните маси, а според информации на весникот „Миленио“, друго лице загинало при обидот да премине преку река.