1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ТехникаГлобално

Телефобија: Дали телефонските разговори ве плашат?

Хана Фукс
1 март 2024

Ако водењето телефонски разговор ве плаши, треба да знаете дека не сте сами со таков страв! Што вели науката за тоа?

https://p.dw.com/p/4d4ib

Телефобија го опишува стравот од телефонски разговори. Тоа е еден вид социјален страв. Исто како стравот од говорење во јавност, тој ни создава страв од тоа да бидеме осудувани или исмевани. 

Зошто телефонските разговори се толку застрашувачки? Повеќе во видеото!

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема