1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КонфликтиСоединети Американски Држави

САД испраќаат запленето оружје во Украина

СН/агенции
10 април 2024

Илјадници автоматски пушки и половина милион парчиња муниција: САД соопштија дека во Украина испратиле конфискувано оружје од Иран, наменето за бунтовниците Хути во Јемен.

https://p.dw.com/p/4ebIr
Запленети автоматски пушки АК-47 - Калашников на пат од Иран кон Јемен во јануари 2023 година
Запленети автоматски пушки АК-47 - Калашников на пат од Иран кон Јемен во јануари 2023 годинаФотографија: U.S. Navy/abaca/picture alliance

Американската администрација соопшти дека испратила илјадници запленети автоматски пушки од Иран во Украина, која е цел на агресорска војна од страна на Русија. Американската војска и сојузничките сили заплениле оружје од четири бродови без знаме во Арапското Море меѓу 2021 и 2023 година, соопшти американското Министерство за правда.
Бродовите биле на пат од Иран кон Јемен. Запленети се околу 5.000 автоматски пушки АК-47, како и снајперски пушки и околу 500.000 парчиња муниција, се наведува во соопштението.
Обезбедени се околу 5.000 јуришни пушки АК-47, снајперски пушки и митралези, како и околу 500.000 парчиња муниција, пишува во соопштението. 

Испораката од Иран ја прекршува резолуцијата на ОН

Според Министерството за правда, Иран сакал да испрати оружје на милицијата Хути во Јемен, кршејќи ја резолуцијата на Советот за безбедност на ОН. Затоа, САД ја прогласиле муницијата како нејзина сопственост. „Со овој трансфер на оружје, владата на Соединетите Американски Држави ги попречува иранските напори за дестабилизација и ја поддржува борбата на Украина против руската брутална, неиспровоцирана инвазија“, рече американскиот државен обвинител Мерик Гарланд.
Американската влада и претходно ѝ достави на Украина муниција запленета од Иран.
САД се сметаат за најважен сојузник на Украина во борбата против руската инвазија. Меѓутоа, во моментов се чека дополнителна воена помош за Киев. Пакетот за воена помош од САД во вредност од 60 милијарди долари е заглавен во Конгресот со месеци. Сенатот, контролиран од демократите, веќе го одобри пакетот, но републиканците во Претставничкиот дом со недели го блокираа потребното гласање.