1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Роботи од лего коцки со Олимписки медали

Ана Арсеновска-Зафирова
18 мај 2024

За да се направи одличен робот потребно е познавање од роботика, механика, физика, програмирање и тимска работа. Сето тоа ги одликува членовите на тимовите на македонската СТЕМ Академија кои пожнеаја врвни награди на Глобалната спортска роботска олимпијада во Крит во конкуренција на 1450 тимови од 23 земји.

https://p.dw.com/p/4g08s

Роботи од лего коцки со Олимписки медали