1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Риши Сунак е премиер - да се надеваме на здодевни времиња

Зулфикар Абани
Зулфикар Абани
25 октомври 2022

Риши Сунак е новиот премиер на Велика Британија, кој беше официјално инаугуриран од кралот Чарлс. Да се ​​надеваме дека ни претстојат здодевни времиња, коментира новинарот на ДВ Зулфикар Абани.

https://p.dw.com/p/4IfJ4
Риши Сунак
Риши Сунак, новиот премиер на Велика БританијаФотографија: Hannah McKay/REUTERS

Често се советува текстот да се започне со шега или цитат од почитуван писател, филозоф или нешто слично. Но, овој последен развој на британската политика е толку тажен и збунувачки што можам само да се сетам на бесмртните зборови кажани од Џони Ротен:

„Дали некогаш сте се почувствувале измамени?“. Нема да навлегувам во историјата зошто и кога Ротен, тогаш пејач на Секс Пистолс, го изјавил ова, но ќе кажам дека тоа го рекол во посмев. Тоа е неговиот стил. 

И не можам да се ослободам од чувството дека ќе има многу потсмев на лицата кога Риши Сунак ќе влезе во Даунинг стрит број 10 како петти британски премиер во последните шест години. Што ли ќе види и што ќе помисли кога ќе се заврти да мавне со раката кон ТВ камерите? 

Таму, пред бројот 10, новата – и ќе побрзам да додадам, привремена – резиденција на Сунак, ќе бидат членовите на неговата партија, конзервативците, попознати како ториевци, и новинари.

Ќе се шегуваат за тоа какви соништа ќе има Сунак кога конечно за прв пат ќе ја потпре главата на премиерската перница, во креветот каде што до пред само неколку ноќи Лиз Трас, сега една од оние што ја водеа Британија најкратко време, се фрлаше и се потеше таму во последните немирни ноќи.  

И кога Сунак ќе се разбуди за првиот ден на функцијата, дали ќе се запраша: „Што направив? Дали ќе можам да кажам дека вредеше трудот кога ќе заврши?“.

Зулфикар Абани, ДВ
Зулфикар Абани, ДВ

А, би можело да заврши пред некој од нас да помисли така, со или без исмевање.

Еден глас во мојата глава ме тера да признаам дека Сунак е првиот премиер чии родители мигрирале во Велика Британија од Јужна Азија.

Како таков, каде што е денес, Сунак се издигна од релативно просечна стартна позиција. Но, тогаш се принудувам да дефинирам што е просечно? 

Сунак се школуваше на Винчестер колеџот, елитен интернат, а потоа го проучуваше она што го учат сите аспирантни политичари од кариера: политика, филозофија и економија. Потоа, магистер по бизнис администрација. Во Стенфорд во САД, тој се приклучи на инвестициска банка, заработи милиони, се ожени за милијарди и нафрли повеќе акценти од високата класа отколку што може да се надеваат повеќето од нас децата на мигрантите, а камоли децата кои растат во социјални станови, места за кои Ториевците се секогаш слепи. 

Опасна работа 

Можеби некој ќе сака да му честита на Сунак за тоа, но исто како што многу жени би сакале да не ги нарекуваат „премиерка/астронаутка/спортистка/главна шефица“, туку едноставно „премиер/астронаут/спортист/главен шеф“, тип како што е Сунак попрво би бил познат како шеф на владата кој ја преброди Велика Британија низ пандемијата, потоа како премиер кој... кој... извинете. Сè уште никој не е сосема сигурен што треба да направи Сунак. 

Но, што и да е, нема да му биде лесно. Како што реков претходно, кога  Лиз Трас поднесе оставка: да се води Обединетото Кралство, доаѓајќи од политичка партија и естаблишмент кој е скршен како Ториевците, сега е опасно и ќе биде опасно.

Па да се вратиме на оние подбивни лица во Даунинг стрит. Тие знаат, како што треба да знае и Сунак - ако е дури и малку поискрен со себе отколку што некогаш беше Трас, барем извештаите ме наведоа да мислам - дека сите знаеме дека тој е избран по шема, благодарение на чувството на замор во неговата партија и фактот дека се знае дека, „ако не го поддржиме сега Сунак, навистина повторно ќе го имаме Борис Џонсон, Черчил на сиромашните Британци “ И која е воопшто оваа Пени Мордант?' 

Не, никој навистина не го кажа тоа. Можам само да ги замислам разговорите што се водеа викендов, кога стана јасно дека двајцата кандидати во трката за следниот премиер се Сунак и Мордан, лидерката на Долниот дом. 

Сунак всушност бил измамен 

Сунак загуби од Лиз Трас ова лето и поради тоа што таа се покажа толку брилијантно, Ториевците ја препуштија работата на второпласиранеиот. А, тие луѓе треба да бидат едни од најпаметните, најспособните луѓе во државата.

Има уште една личност која го знае сето ова: Џереми Хант, сегашниот министер за финансии. Сигурно се насмеал до солзи. Бидејќи тој знае, исто како што знаат Сунак и остатокот од Конзервативната партија, дека Сунак сега ќе мора да има многу, многу, многу добра причина да го поништи откажувањето на Хант на економските планови на поранешниот министер - односно Квази Квартенг, кој беше заменет од Хант пред една недела, откако неговите планови предизвикаа крах на пазарот во Велика Британија.

Така, Сунак е на број 10, додека во соседството на Даунинг стрит број 11, Хант ќе води бизнис. Исто како што правеше Сунак кога Џонсон беше премиер. 

Гледајќи го тоа така, Сунак е измамен. И тој би морал да го знае тоа. Само не знам зошто би се замарал, освен од чиста амбиција. 

Тоа е тажна ситуација. Можам да се пошегувам дека ториевците направија толку многу пресврти, што сè уште можат да ја повлечат одлуката за Брегзит. Но, не, тоа нема да се случи сега. Нема да има повеќе пресврти или оставки. Барем не, ако знаат што е добро за државата.

Чарлс III и Риши Сунак
Чарлс III и Риши СунакФотографија: Aaron Chown/AP/picture alliance

Сунак ќе има само една опција пред него, а тоа е да му дозволи на Хант да продолжи со својата работа додека тој, Сунак, ја работи својата. А тоа е да се насмее, да зборува со фрази и да се обидува да преживее доволно долго за да стигне до следните општи избори во мај 2024 година или најдоцна во јануари 2025 година.

Затоа, да се надеваме дека ни претстојат досадни времиња или единствениот лек ќе биде кралот Чарлс III да ги исфрли сите тие папагали од Даунинг стрит и самиот да управува со земјата.