1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Османи за ФАЦ: ЕУ е воздухот без кој не можеме да дишеме

БГ
27 септември 2023

Северна Македонија е најмалтретираната земја во процесот на проширување на ЕУ, вели во разговор за Франкфуртер алгемајне цајтунг, министерот за надворешни работи Бујар Османи

https://p.dw.com/p/4Wqhs
Македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи
Македонскиот министер за надворешни работи Бујар ОсманиФотографија: Ministry for Foreign Affairs of North Macedonia

Најдобрата гаранција за зачувување на македонскиот идентитет е, по влезот во НАТО, земјата да стане членка и на ЕУ, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ), министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Прашан дали има гаранции оти Бугарија нема да поставува натамошни барања по евентуалното усвојување на уставните измени, Османи вели дека никој не може да знае што ќе донесе следниот ден.

„За жал, често сме биле разочарани, а динамиката во бугарската политика е толку несигурна што не се знае што ќе донесе утрешниот ден. Прилично сум сигурен дека Бугарија постојано ќе формулира нови барања. Но, за мене е важно што е на агендата на ЕУ, ништо друго. 

Ние постигнавме компромис со Бугарија, акциски план за малцинствата. Сакаме темата да ја префрлиме од историски интерпретации и идентитетски прашања кон човековите и малцинските права, затоа што во тоа сме добри.
Тоа го кажувам како човек кој не доаѓа од најголемата етничка група во земјата.
Северна Македонија изгради уникатен модел на функционална мултиетничка демократија, наспроти сите скептици кои сметаа дека тоа на Балканот не е можно“, вели Османи. 

Злоупотреба на пасошите  

Шефот на дипломатијата смета дека анкетите кои покажуваат оти големото мнозинство граѓани се против уставните измени се погрешно интерпретирани.
„Граѓаните го отфрлаат вметнувањето на идентитетско-политичките конфликти во процесот на проширување на ЕУ, но од претстојните уставни измени нема таква опасност, напротив“, вели Османи и дополнува дека тие „ќе ја зацврстат и прошират мултиетничката демократија“. 

Османи вели дека е свесен за опасноста дека некои кругови во Бугарија ќе се обидат да ја злоупотребат ситуацијата на над 80.000 (според ФАЦ) македонски државјани кои поседуваат бугарски пасоши.

„Знам дека зад барањата за малцинските права стојат нечесни намери. Но, за мене поголема закана е дека сѐ додека нашите граѓани не се дел од ЕУ, тие ќе бидат принудени да аплицираат за бугарски пасоши од социјални и економски причини“, вели Османи во интервјуто за ФАЦ. 

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема