1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Масовно иселување од Рекански крај

Ана Арсеновска-Зафирова
10 декември 2022

Празни улици, безброј спуштени ролетни и затворени куќи е типичната слика во Реканскиот регион. Тој е буквално испразнет а причината е драматично големата емиграција во странство. Реканскиот крај, според последниот попис, е на врвот според иселеното население. Состојба, која ги мачи, оние кои сѐ уште живеат таму.

https://p.dw.com/p/4KjKL