1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Кошница со пчели во дневна соба

29 април 2024

Брачна двојка од Србија конципираше систем со кој секој може да чува пчели, и тоа дома!

https://p.dw.com/p/4fDvX

Пчелата се смета за едно од најважните живи суштества во светот. До 80 проценти од земјоделството ширум светот е упатено на опрашување од пчелите. Покрај тоа, медот и другите производи од пчелите се многу вредни за здравјето на луѓето.

Но, чувањето пчели бара многу стручност. Или сепак не? Со уникатен концепт, брачна двојка од Србија сега им овозможува на сите да чуваат пчели. И тоа не во градината, туку во сопствената дневна соба.
 

Повеќе во видеото!

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема