1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Голем Град, најголемиот остров во Македонија

Ана Арсеновска-Зафирова
9 јули 2022

Мала површина, а бесценета вредност: Голем град, најголемиот остров во Македонија, сместен во синилото на Преспанското Езеро, е дел од Националниот парк Галичица и спаѓа во зона со највисок степен на заштита. Тој е дел и од Светското наследство на УНЕСКО.

https://www.dw.com/mk/golem-grad-najgolemiot-ostrov-vo-makedonija/video-62409206
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Членството во Европската политичка заедница не е замена за членството на С.Македонија во ЕУ, во повеќе наврати беше нагласено во Брисел

Прашки самит, европска зима и македонски очекувања

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница