1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Германскиот претседател Штајнмајер доаѓа во Македонија

БГ
10 ноември 2022

Германскиот сојузен претседател Франк-Валтер Штајнмајер доаѓа во дводневна посета на Северна Македонија на 29 ноември годинава, соопштија од неговиот кабинет и германската амбасада во Скопје.

https://p.dw.com/p/4JJMY
Франк-Валтер Штајнмајер Германија
Германскиот сојузен претседател Франк-Валтер Штајнмајер Фотографија: Michael Kappeler/dpa/picture alliance

Франк-Валтер Штајнмајер ќе биде третиот германски сојузен претседател кој доаѓа во посета на Македонија од нејзината независност досега. Во посета на земјата во минатото доаѓаа претседателите Роман Херцог и Хорст Келер. Како што соопштија од неговиот кабинет и германската амбасада во Скопје, Штајнмајер доаѓа во Скопје на 29 ноември, а во рамките на дводневната посета ќе го посети и ветерниот парк во Богданци. 

По Северна Македонија, Штајнмајер ќе ја продолжи мини-балканската турнеја и со дводневна посета на Албанија. 

Во фокусот на посетата на Штајнмајер ќе бидат состојбите во регионот, последиците од руската инвазија врз Украина и поддршката на Германија за ЕУ перспективите на двете земји. 

Франк-Валтер Штајнмајер Стево Пендаровски Берлин
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер го пречекува својот македонски колега Стево Пендаровски во Берлин на 25 јуни 2019 година. Фотографија: Getty Images/AFP/T. Schwarz

Предвидено е Штајнмајер во Скопје да се сретне со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Димитар Ковачевски, а ќе одржи и говор во парламентот. Понатаму, Штајнмајер ќе разговара со младите членови на Центарот за политички развој на шефот на државата, ќе се сретне со творците на филмот „Медена земја“ и ќе го посети ветерниот парк во Богданци. Ова ќе биде прва посета на Штајнмајер на Северна Македонија од оваа функција, откако претходно повеќепати имаше средби со државни функционери во земјата како германски министер за надворешни работи. 
Германскиот канцелар Олаф Шолц го посети Скопје на 11 јуни годинава, а канцеларката Ангела Меркел дојде на 8 септември 2018 година, во пресрет на референдумот за уставните промени. 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема