1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПолитикаСоединети Американски Држави

Верните следбеници на Доналд Трамп

13 мај 2024

Предизборна кампања во Вајлдвуд: симпатизер на Доналд Трамп држи во рака гумена маска со неговиот лик.

https://p.dw.com/p/4fltJ
САД Трамп
Маска со ликот на Трамп пред настапот на бившиот претседател на предизборен митинг во САДФотографија: Evelyn Hockstein/REUTERS

Предизборната кампања во САД зема замав, во ноември ќе биде новиот дуел меѓу Доналд Трамп и Џозеф Бајден за претседателската функција. Во Вајлдвуд, Њу Џерси, еден човек држи маска со ликот на Трамп пред настапот на бившиот претседател на предизборен митинг.