1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ЗдравјеСоединети Американски Држави

Важно предупредување – ракот се шири кај младите

14 март 2024

Знаменца во центарот на Вашингтон: вкупно 27.400. Се очекува толку луѓе помлади од 50 години во 2030 година да добијат дијагноза – рак на дебелото црево.

https://p.dw.com/p/4dUeH
Вашингтон, САД - апел за повеќе средства за борба против рак на дебело црево
Вашингтон, САД - апел за повеќе средства за борба против рак на дебело цревоФотографија: Bonnie Cash/UPI Photo/IMAGO

Знаменцата стојат како дел од инсталацијата за поддршка на повеќе истражувања, опции за третман и финансирање за  карцином на дебело црево.  Активистите го организираа апелот во центарот во Вашингтон, во средата, 13 март 2024 година. Знамињата ги претставуваат повеќе од 27.400 луѓе на возраст под 50 години, кај кои според прогнозите  ќе биде дијагностициран рак  на дебелото црево во 2030 година.