1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПанорамаСоединети Американски Држави

Среќа во несреќа

СН/дв
3 мај 2024

Поради тешко заболување останал без работа и без можност финансиски да го згрижи семејството. Сега 46-годишниот татко повеќе не мора да се грижи за пари. Џекпот!

https://p.dw.com/p/4fSHo
USA | Krebskranker US-Einwanderer gewinnt Milliarden-Jackpot
Фотографија: Jenny Kane/AP/dpa/picture alliance

Имигрант од Лаос освои џекпот од 1,3 милијарди долари во САД. Државната лотарија во американската сојузна држава Орегон на пресконференција го претстави Ченг Саефан како среќен добитник на добитното ливче. 46-годишниот татко рече дека боледува од рак веќе осум години. Сега неговата сопруга и децата се згрижени - и тој може да побара добар лекар.