1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Природа и животна срединаСоединети Американски Држави

Со кајак низ улици

1 мај 2023

Овие кајакари всушност веслаат низ улица во Давенпорт, во американската сојузна држава Ајова.

https://p.dw.com/p/4Qjus
Мисисипи Давенпорт, Ајова, САД
Кајакари веслааат во надојдената река Мисисипи во Давенпорт, Ајова, САДФотографија: Nikos Frazier/Quad City Times/AP Photo/picture alliance

Реката Мисисипи во својот горен тек достигнува речиси рекорден водостој, а во овој, но и во многу други градови, се надеваат дека бариерите од вреќи наполнети со песок ќе ја задржат водата. Пролетното надојдување на моќната река е вообичаено откако ќе се стопи снегот во американските сојузни држави Минесота и Висконсин.