1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПанорамаСоединети Американски Држави

Риби со традиција

СН/дв
29 април 2024

Зошто на бројни натпревари во плејофот на северноамериканската хокејска лига НХЛ на мразот „дефилираат“ и риби и други морски животни?

https://p.dw.com/p/4fHUw
BdTD | USA Nashville | Eishockey Stanley-Cup-Playoff-Serie | Nashville Predators vs Vancouver Canucks
Фотографија: George Walker IV/AP Photo/dpa/picture alliance

Мртво морски животни на мразот - чудна традиција во северноамериканската лига во хокеј на мраз-НХЛ. Навивачите на екипата на Детроит Ред Вингс фрлаат октоподи на мразот за време на плејофот уште од 1950-тите. Октоподот со осум краци го симболизира бројот на победи во плејофот неопходни за освојување на титулата односно таканаречениот Стенли Куп. Од 1990-тите, други клубови и морски животни го следеа примерот - како овој сом кај екипата Нешвил Предаторс.