1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Почеток на пролетта со снег

25 март 2024

Пролетта можеби календарски започна, но зимата не се предава, барем не во некои региони на Германија.

https://p.dw.com/p/4e56M
Снег во близина на Итенхаузен, Германија
Снег во близина на Итенхаузен, ГерманијаФотографија: Thomas Warnack/dpa/picture alliance

Овој автомобил е фотографиран за време на изминатиот викенд на пат покриен со снег во близина на Итенхаузен, во германската покраина Баден Виртемберг. Но, иако пролетта почна со снег и студ, метеоролозите најавуваат дека нема така и да остане - за неделава се прогнозира сонце и зголемување на температурата.