1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ТехникаГлобално

Планинарски дрон

7 јуни 2024

Успешен тест на Монт Еверест – дрон пренесе боци со кислород до камп на висина од 6.000 метри.

https://p.dw.com/p/4glAU
Планинарски дрон
Планинарски дронФотографија: Mao Siqian/Xinhua/IMAGO

Техниката игра сѐ поголема улога и во олеснувањето на планинарењето и во помагањето на планираните. Тест на Монт Еверест заврши успешно: дронот DJI FlyCart 30 пренесе три боци со кислород и еден и пол килограм друга опрема од базниот камп на висина од 5.364 метри до кампот број 1 на висина од околу 6.000 метри. А на враќање направил уште една корисна работа – го однесол ѓубрето.