1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Großbritannien London | Schweigeminute zu Ehren Queen Elizabeth II | Premierministerin Liz Truss
Фотографија: Alberto Pezzali/AP Photo/picture alliance

Минута молк за кралицата Елизабета Втора

19 септември 2022

Британските граѓани со минута молк ѝ оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора. Меѓу нив и премиерката Лиз Трас и нејзиниот сопруг.

https://p.dw.com/p/4H2a8

Британската премиерка Лиз Трас и нејзиниот сопруг Хју О'Лири со минута молк пред Даунинг стрит 10 во Лондон ѝ оддаваат почит на кралицата Елизабета Втора.

Кралицата треба да биде погребана денеска, една и пол недела по нејзината смрт. Ковчегот прво ќе биде однесен во Вестминстерската опатија, каде ќе се одржи комеморација, на која ќе присуствуваат голем број шефови на држави или влади од светот. Според изјава на поранешниот надбискуп Џон Сентаму за Би-Би-Си, Кралицата посакувала комеморација која „не е здодевна“. Подоцна Елизабета Втора ќе биде закопана во капелата во дворецот Виндзор, до нејзиниот сопруг, принцот Филип.

Прескокни го блокот Поврзани теми

Поврзани теми

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Министерство за правда на Република Северна Македонија

За што служат законите?

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница