1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Километарска редица за збогување со Кралицата

17 септември 2022

Граѓаните на Велика Британија викендов имаат уште една шанса да се збогуваат со кралицата Елизабета Втора. Редицата во меѓувреме е долга повеќе километри.

https://p.dw.com/p/4H0G3
Редицата во Лондон е долга повеќе километри
Редицата во Лондон е долга повеќе километриФотографија: Markus Schreiber/AP Photo/picture alliance

Безброј луѓе од средата ја користат можноста да ѝ кажат збогум на својата кралица. Тие со часови чекаат во километарска редица долж реката Темза. Вчера наутро (15.09) пристапот до редицата мораше да биде привремено затворен, поради тоа што таа достигна должина од осум километри. Според некои проценки, времето на чекање вчеравечер достигнало до 22 часа. Меѓу оние кои вчера чекаа со часови беше и поранешната фудбалска ѕвезда Дејвид Бекам.

Ковчегот ќе биде изложен до понеделник наутро (19.09), а потоа следува државниот погреб на кралицата Елизабета Втора,која на тронот беше 70 години. На погребот треба да бидат присутни стотици монарси и шефови на држави или влади од цел свет.