1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ФудбалГерманија

Дуелот на Хумелс и Мбапе

8 мај 2024

Напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе и одбранбениот играч на Борусија Дортмунд, Матс Хумелс се борат за топката во полуфиналето на Лигата на шампиони, притоа во поза каква што вообичаено може да се види на уметничко лизгање.

https://p.dw.com/p/4fbsb
Матс Хумелс и Килијан Мбапе во полуфиналниот натпревар на Борусија Дортмунд и ПСЖ во Лигата на шампиони
Матс Хумелс и Килијан Мбапе во полуфиналниот натпревар на Борусија Дортмунд и ПСЖ во Лигата на шампиониФотографија: FRANCK FIFE/AFP

Матс Хумелс со својот гол ѝ донесе победа на Борусија Дортмунд и го однесе својот клуб во финалето на Лигата на шампиони, каде ќе се соочи со победникот од дуелот Реал Мадрид-Бајерн Минхен. Со своите 35 години и 143 дена, Хумелс е најстариот германски стрелец во Лигата на шампиони. Супер ѕвездата Килијан Мбапе по натпреварот беше длабоко разочаран, велејќи: „Јас бев тој што мора да даде гол.“