1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Ципрас: Преспанскиот договор-пример за Бугарија и за Србија

Димитра Кирануди
24 април 2023

Без Преспанскиот договор, Западен Балкан ќе беше во многу полоша ситуација, а северниот сосед веројатно ќе беше земја во која што ќе доминираа трети сили, вели Алексис Ципрас, лидерот на Сириза, во интервју за ДВ.

https://p.dw.com/p/4QU8C
Алексис Ципрас  Зоран Заев Охрид Северна Македонија
Бившиот грчки премиер Алексис Ципрас и бившиот македонски премиер Зоран Заев во Охрид, 2021 годинаФотографија: Government North Macedonia

Поранешниот грчки премиер и лидер на партијата Сириза, Алексис Ципрас, кој неодамна беше во Берлин, во интервју за грчката редакција на Дојче веле зборуваше за повеќе актуелни теми, меѓу кои и за ситуацијата на Западен Балкан и актуелните конфликти.

На прашањето што би им советувал на колегите од земји како Србија или Бугарија за надминување на тешкотиите и конфликтите кои продолжуваат да опстојуваат во регионот, од аспект на Договорот од Преспа, потпишан со поранешниот македонски премиер Зоран Заев, а кој што во Германија се смета за успешна приказна во грубиот балкански регион, Ципрас вели дека Преспанскиот договор дал голем придонес за стабилноста на Западен Балкан.

„Многу сум среќен и горд на овој Договор, бидејќи тој навистина претставува модел за решавање на споровите заснован на заеднички прифатливи решенија. Ми давате можност да кажам дека доколку го немавме овој договор, Западен Балкан ќе беше во многу полоша ситуација. Европската перспектива (на Северна Македонија, н.з.) немаше да биде одмрзната, а на северната граница на Грција би имале земја која што би потонувала во нестабилност. Веројатно тоа ќе беше земја во која што би доминирале трети сили, но истовремено и земја под исклучително силни притисоци да се приклучи на НАТО со своето поранешно уставно име.

Би ги советувал и другите балкански лидери да го следат овој пат. Продолжувањето на разликите и конфликтите не може да доведе до стабилна иднина во регионот и во никој случај не може да биде дел од европската перспектива, која е единствената перспектива што обезбедува стабилност за балканските земји. Значи, мој совет би бил да се следи овој пример, да се седне и да се преговара, како и да се најде пат за меѓусебни отстапки, но и за заеднички чекори напред“, вели Ципрас.

Во интервјуто за Дојче веле, на прашањето дали можеби би го признал Косово доколку стане премиер по претстојните парламентарни избори во Грција, Ципрас истакнува дека Грција треба да игра конструктивна улога во напорите за изнаоѓање заемно прифатливи решенија.

„Ги поддржуваме разговорите Косово-Србија или Белград-Приштина и ги поддржуваме сите напори за изнаоѓање заемно прифатливо решение“ вели Ципрас.

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Покажи повеќе написи
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Новинарство
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница