1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Вучиќ го предложи Вучевиќ за нов претседател на СНС

бета | ЕМФ
27 мај 2023

Претседателот на Србија и на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, го предложи Милош Вучевиќ за нов претседател на таа партија.

https://p.dw.com/p/4RtI2
Александар Вучиќ, претседател на Србија и лидер на СНС
Александар Вучиќ, претседател на Србија и лидер на СНСФотографија: Milos Miskov/AA/picture alliance

Претседателот на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, денеска (27.05) на вонредното собрание на СНС во Крагуевац, го предложи Милош Вучевиќ за нов лидер на таа партија. „Тој, во консултација со сите нас, ќе донесе одлука за идното раководство и Претседателството“, рече Вучиќ. Милош Вучевиќ во моментов е српски министер за одбрана, потпретседател на Владата и потпретседател на СНС.

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Крагуевац нагласи дека никогаш нема да ја напушти Српската напредна партија, но дека е време да го напушти нејзиното чело.

„Премногу ја сакам оваа партија. Оваа партија, заедно со моите деца, е мојот живот. Нема да ја напуштам оваа партија додека сум жив“, изјави Вучиќ.

Тој додаде дека смета оти е потребен „малку поинаков пристап“, обединување на поголем број сили на оние кои сакаат да се изборат за победа на родољубива и успешна Србија, мислејќи на формирањето на Народно движење за државата, чие основање го најави претходно.

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Парламентот на Република Северна Македонија
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница