44 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје | Вести | DW | 26.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

44 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

*

Скопје денеска ја одбележува 44-та годишнина од катастрофалниот земјотрес во кој животот го загубија 1070 луѓе а 3000 беа повредени. Силниот потрес се случи на 26 јули 1963-та година во пет часот и 17 минути а помали земјотреси имаше и во наредните половина час. Замјотресот нанесе големи материјални штети и 200 илјади луѓе останаа без покрив над главата . Следуваше обемна интернационална иницијатива за помош и обнова на градот со што Скопје стана град на меѓународна солидарност.