1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Човекови права

Солидарност со револтот во САД

СН/дв | агенции
5 јуни 2020

Илјадници луѓе ширум светот со денови демонстрираат во знак на поддршка на протестите против расизмот во САД по смртта на Џорџ Флојд во бруталната полициска интервенција на 25 мај. Погледнете како изгледаат протестите во Лондон, Берлин, Оукленд...

https://p.dw.com/p/3dC1k

Снимките на белиот полицаец кој клечи врз вратот на афроамериканецот Џорџ Флојд, кој потоа почина, предизвикаа протести од Амстердам до Најроби, но тие исто така ги исфрлија на површина и подлабоките поплаки на демонстрантите за затегнатите расни односи во нивните земји,

Додека насилни судири меѓу демонстрантите и властите беснеат во САД,  илјадници активисти против полициската бруталност се собираат во знак на поддршка движењето „Животите на црнците се важни“ во многу европски , африкански и австралиски градови.

Deutschland Berlin | Graffiti mit George Floyd im Mauerpark
Фотографија: picture-alliance/AP Photo/M:.Schreiber

Мирните демонстранти ги потенцираа обвинувањата за социјална и економска  нееднаквост и институционален расизам што потекнува од колонијалната ера на Холандија, Велика Британија и Франција...

Повеќе:

-Бесконечната борба за еднаквост во САД

-Остри осуди за состојбата во САД од ЕУ и Германија

-Протести во САД: „Америка се распарчува сама себеси“

Големи протести во знак на солидарност по смртта на Џорџ Флојд вчера се одржаа и во Австралија и во Мексико, каде де демонстрираше и против полициското насилство и институционалниот расизам во однос на староседелците во овие земји,кон индогеното население. На протестите во австралиските градови Камбера и Сиднеј луѓето носеа плакати со натписите „Молкот е смртоносен“ и „ Животите на Абориџините се важни“ 

Tod George Floyd | London Hyde Park Proteste
Фотографија: Reuters/D. Martinez

Огромен антирасистички протест, на кој според проценките учествувале 50 илјади луѓе, се одржа и во центарот на Виена, главниот град на Австрија. Демонстрантите од кои многумина наведоа дека расизмот во Австрија е присутен во иста мерка како во САД, носеа транспаренти со натписот „Животите на црнците се важни“. Протести против полициската бруталност имаше и во Истанбул, Турција и во Најроби, Кенија. Деновиве планирани се слични протести и во Шпанија, Португалија, Гамбија... Во насловното видео можете да видите како изгледаа демонстрациите на солидарност со протестите во САД во Лондон, Берлин и Оукленд...

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Николај Милков и Бујар Османи

Милков за Северна Македонија: Топката е на нивен терен!

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница